Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Raport KOBiZE — co warto o nim wiedzieć?

Raport KOBiZE — co warto o nim wiedzieć?

Raport KOBiZE — co warto o nim wiedzieć?

Większa świadomość tego, jak zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a także wymogi stawiane przez przepisy Unii Europejskiej doprowadziły do szeregu zmian, mających na celu poprawę jakości powietrza. W trosce o środowisko odpowiednie organy zajmują się monitorowaniem stanu powietrza, a przedsiębiorcy, którzy emitują do atmosfery substancje zanieczyszczające mają obowiązek składania raportu KOBiZE. Co warto o nim wiedzieć, kogo on dotyczy, jaki jest termin na złożenie dokumentu i co grozi za jego brak?

Raport KOBiZE — co to jest?

KOBiZE to skrót od Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Ośrodek ten zajmuje się monitorowaniem i raportowaniem emisji zanieczyszczeń, jakie trafiają do atmosfery. Gromadzone dane przekazywane są następnie do instytucji europejskich i organizacji międzynarodowych. Ma to umożliwić kontrolę nad tym, jak poszczególne sektory gospodarki i emitowane przez nie zanieczyszczenia wpływają na środowisko. Obowiązek składania raportów KOBiZE wynika z Ustawy Prawo ochrony środowiska. Zebrane dane udostępniane są następnie odpowiednim instytucjom, które dokonują ich analizy, a także sprawują kontrolę nad tym, aby przestrzegane były normy emisyjne. To wszystko obrazuje jak ważne jest składanie raportów KOBiZE. Co to jest, zostało już w wielkim skrócie wytłumaczone, ale temat ten jest bardzo obszerny i zawiera wiele ważnych zagadnień. Wszyscy ci, którzy chcieliby zgłębić wiedzę, bo na przykład pracują w Ochronie Środowiska mogą zapisać się na szkolenie raport KOBiZE online organizowane przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji Semper. Prowadzone jest ono przez wybitnych fachowców i daje możliwość uczestnictwa w nim każdemu zainteresowanemu, ponieważ nie trzeba nigdzie się przemieszczać, a jedyne co jest potrzebne, żeby wziąć w nim udział, to dostęp do Internetu.

KOBiZE — kto podlega obowiązkowi składania raportów?

Obowiązkiem składania raportu KOBiZE na początku każdego roku kalendarzowego objęci są wszyscy przedsiębiorcy, którzy w wyniku swojej działalności emitują substancje szkodliwe trafiające do atmosfery. Dotyczy to wielu branż, ponieważ mowa nie tylko o zakładach emitujących szkodliwe substancje, ale także pojazdach spalinowych, a zatem m.in. ciągnikach rolniczych czy samochodach ciężarowych. Raport muszą składać też przedsiębiorcy z branży budowlanej, którzy korzystają z wszelkiego rodzaju maszyn spalinowych. Ponadto obowiązek ten dotyczy:

- zakłady produkcyjne emitujące niebezpieczne substancje do środowiska, takie jak, chociażby zakłady spożywcze czy chemiczne;

- zakłady korzystające z kotłowni, pieców przemysłowych i grzewczych oraz innych instalacji emitujących spaliny;

- zakłady energetyczne spalające paliwa kopalne.

Zgodnie z ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji każdy przedsiębiorca objęty obowiązkiem składania raportów KOBiZE musi zarejestrować się w bazie Krajowego Rejestru Użytkowników. Dzięki temu zyskuje możliwość składania raportów w wersji elektronicznej. 

Wskaźniki KOBiZE - jak obliczyć ilość substancji emitowanych do atmosfery?

Każdego roku w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami opracowywanie są wskaźniki emisyjności. Jak obliczyć ile substancji jest emitowanych do atmosfery, wykorzystując do tego wskaźniki KOBiZE? Trzeba przyznać, że proces ten jest dość skomplikowany, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie, co też większość firm czyni. Bowiem żeby można było sporządzić kompletny raport, najpierw trzeba zidentyfikować wszystkie instalacje znajdujące się w firmie lub będące na jej wyposażeniu, które emitują szkodliwe spaliny bądź substancje. Następnie należy zebrać wszystkie dane niezbędne do ustalenia tego, jaka ilość energii elektrycznej oraz konkretnego paliwa jest używana. Mowa nie tylko o benzynie, ale również o węglu, gazie ziemny etc. Dopiero kolejnym krokiem jest obliczenie emisji, stosując się do wytycznych KOBiZE i wykorzystując podane dla danego paliwa współczynniki emisji. 

Raport KOBiZE — termin składania i kara za jego brak

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do składania raportów każdego roku, muszą to uczynić do 28 lutego. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie może skutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak:

- kara finansowa — jej wysokość uzależniona jest od ilości emitowanych spalin i wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych;

- sankcja administracyjna — może polegać ona na tym, że przedsiębiorstwo otrzyma nakaz zawieszenia działalności, która będzie mogła zostać wznowiona dopiero po złożeniu raportu KOBiZE;

- kontrola Inspekcji Ochrony Środowiska — może się ona wiązać z nałożeniem dodatkowej sankcji w przypadku, gdy Inspekcja stwierdzi znaczne przekroczenia. 

W związku z poważnymi konsekwencjami, jakie wynikają z braku złożenia raportu w terminie, lepiej jest nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Warto też zapisać się na szkolenia raporty do KOBiZE, żeby dowiedzieć się o nich więcej. 

Używasz w swojej firmie maszyn spalinowych, wykorzystujesz gaz ziemny, węgiel czy w inny sposób emitujesz szkodliwe substancje do środowiska? W takim razie musisz złożyć raport KOBiZE. Kto podlega? Wszyscy przedsiębiorcy. Jeżeli chcesz unikać kary, to pamiętaj, że czas na to jest do 28 lutego każdego roku. 



Polecane artykuły

Co warto wiedzieć o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Postępowanie egzekucyjne w administracji jest procesem, którego głównym celem jest przymusowe dochodzenie należności od osób lub podmiotów, nie wypełniających dobrowolnie swoich...
Excel — od podstaw do zaawansowanych funkcji

Program Excel to wszechstronne narzędzie, które sprawdza się nie tylko w warunkach biurowych, ale również w domu. Choć nie trzeba go nikomu przedstawiać, wiele osób nie potrafi w pełni...
Dlaczego warto zdobyć podstawową wiedzę z księgowości?

Podstawowa wiedza z księgowości jest coraz bardziej ceniona, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zrozumienie mechanizmów działania np. finansów pomaga nie tylko lepiej zarządzać...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Wrocław, Gdańsk lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
27-29 listopada | Warszawa lub Online
09-11 grudnia | Wrocław, Kraków lub Online
16-18 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
12-13 grudnia | Warszawa, Katowice lub Online
23-24 stycznia | Kraków, Gdańsk lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

14-15 listopada | Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
05-06 grudnia | Poznań, Katowice lub Online
12-13 grudnia | Wrocław, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online
27-28 stycznia | Kraków lub Online
24-25 lutego | Warszawa lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 listopada | Gdańsk lub Online
09-10 grudnia | Wrocław
16-17 grudnia | Warszawa lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław, Kraków lub Online
19-20 grudnia | Kraków lub Online
27-28 stycznia | Poznań, Gdańsk lub Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł