Budowa domu, stworzenie strony internetowej czy produkcja innowacyjnej przetwornicy napięciowej to projekty wieloetapowe. Aby osiągnąć wyznaczone cele w założonym terminie i budżecie, firmy wykorzystują zarządzanie projektem. Na czym polega i jak wygląda w praktyce zarządzanie projektem?
Aby zrozumieć, dlaczego zarządzanie projektami jest dziś tak powszechnie wykorzystywane w biznesie, trzeba zacząć od pytania, co to jest zarządzanie projektami. Najprościej mówiąc, zarządzanie projektami (project management) to szereg czynności (m.in. planowanie, harmonogramowanie, działanie i kontrola), które są podejmowane przez osobę kierującą projektem (project manager) w celu jego realizacji.
Współcześnie zarządzanie projektami jest powszechnie wykorzystywane w firmach działających w wielu branżach, a wiele z nich uznaje je za drogę do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Wraz z rozwojem tej dziedziny pojawiły się też różne metodyki zarządzania projektami, w tym np. PRINCE2, PCM czy PMBoK.
Aby zrozumieć, na czym polega zarządzanie projektem, warto prześledzić obowiązki project managera, czyli osoby bezpośrednio czuwającej nad realizacją projektu. Najważniejsze zadania project managera to:
Z zarządzaniem projektami wiąże się też zagadnienie alokacji środków – zasobów ludzkich, finansowych oraz narzędzi i materiałów. Project manager odpowiada za wyznaczenie grup oraz przydzielenie im zadań i puli zapasów.
Teoria i praktyka to dwie różne rzeczy. Jak skutecznie zarządzać projektem? W pierwszej kolejności konieczny jest wybór metodyki zarządzania projektem. Trzeba pamiętać, że integralnym elementem niektórych projektów są testy – dobrym przykładem jest branża IT. Ponieważ od wyniku testu zależą kolejne kroki, do realizacji projektów informatycznych często wykorzystywane jest zwinne zarządzanie projektami – dowiedz się, czym jest agile. Ta metodologia stawia na elastyczność i pozwala skrócić czas realizacji przedsięwzięcia.
Jak skutecznie zarządzać projektem? Oto 5 porad, które warto mieć na uwadze:
Wdrożenie w organizacji jednej z metod zarządzania projektami wiąże się ze zmianą myślenia o projektach. Dlaczego zarządzanie projektami powinno być obowiązkowym elementem zarządzania w każdej firmie? Ma to związek z możliwymi do uzyskania korzyściami.
Zarządzanie projektami pozwala uniknąć chaotycznych działań, zapobiega marnotrawstwu zasobów, minimalizuje koszty realizacji poszczególnych zadań i pozwala oddać finalny produkt w ustalonym z klientem terminie. To główne, ale nie wszystkie korzyści płynące z wykorzystania różnych metod zarządzania projektami. Ponieważ zespół wie, co robić i jest zmotywowany, jego zadowolenie z pracy jest wysokie. Efekt? Mniejsza rotacja pracowników.
Chcesz wdrożyć zarządzanie projektem w swojej firmie, aby zwiększyć jej konkurencyjność, wyniki finansowe i zadowolenie zespołu? Sprawdź szkolenia z zarządzania projektami. Udział w szkoleniu to najprostszy sposób, aby poznać zarówno te najpopularniejsze, jak i rzadziej stosowane metody zarządzania projektami i przetestować je w organizacji.
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |