Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem warto rozważyć, przygotowując się do realizacji projektu?
Współcześnie stosowane metodologie zarządzania projektami nie mają długiej historii – pojawiły się dopiero na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Jednak nieprzypadkowo szybko zyskały na popularności – zostały rozwinięte na bazie doświadczeń wojskowych i następnie wdrożone w przemyśle. Dziś zarządzanie projektami z wykorzystaniem określonych metod jest postrzegane jako istotna część procesu zarządzania organizacją, bo oznacza konkretne korzyści. Jakie?
Skuteczne metodologie projektowe – główne korzyści płynące z ich wykorzystania:
Jaki stosuje się podział metodyk zarządzania projektami? Upraszczając, można powiedzieć, że modele zarządzania projektami dzieli się na tradycyjne metody zarządzania projektami i nowoczesne metody prowadzenia projektów. To rozróżnienie jest wynikiem kilku czynników, w tym zmian otoczenia biznesowego, rozwoju technologii i oczekiwań klientów. Które szkolenie z zarządzania projektami wybrać, rozważając reorganizację procesu realizacji projektów w firmie?
Tradycyjne metody zarządzania projektami są określane mianem kaskadowych. Termin ten ma związek ze sposobem realizacji projektu – prace prowadzi się etapami. W praktyce wygląda to następująco: project manager tworzy harmonogram prac, według którego następnie pracuje zespół. Po wykonaniu jednej czynności (etapu) osoby zaangażowane w projekt płynnie przechodzą do kolejnego zadania znajdującego się na liście.
Za tradycyjne metodologie prowadzenia projektów uważa się:
Funkcjonowanie w zmieniającym się otoczeniu biznesowym, doprowadziło do tego, że w pewnym momencie tradycyjne metodyki zarządzania projektami przestały się sprawdzać – pojawiła się alternatywa w postaci zwinnego zarządzania projektami (agile). Czym jest agile?
Metodyka prowadzenia projektów agile to tak naprawdę cała rodzina metodologii, które łączy podobna filozofia elastycznego zarządzania. Metody te odrzucają prowadzenie projektów w sposób linearny, uwzględniając możliwość wystąpienia zmian. Tym samym nowoczesne metodyki zarządzania projektami są dużo bardziej elastyczne. Do rodziny agile należą:
Czym różnią się tradycyjne metodyki zarządzania projektem od nowoczesnych sposobów zarządzania projektami? Kluczowym terminem jest elastyczność.
Tradycyjne sposoby zarządzania projektem najlepiej sprawdzają się podczas projektów, w przypadku których z góry wiadomo, że na etapie ich realizacji nie będą konieczne modyfikacje. Jeżeli zmiany są nieuniknione, lepiej sprawdzą się nowoczesne metodyki zarządzania projektami. Można je poznać w praktyce, wybierając inspirujące szkolenia agile.
Tradycyjne kontra nowoczesne narzędzia i techniki zarządzania projektami – różnice:
Różnice widać też z perspektywy klienta. Metodyka tradycyjna zakłada poznanie potrzeb klienta jedynie przed rozpoczęciem pracy, a zwinna w trakcie całego cyklu projektowego.
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |