Szukasz pracy? Zanim zaczniesz szukać perspektywicznych ofert, musisz przygotować CV. Jedną z obowiązkowych sekcji w tym dokumencie są umiejętności. Jakie umiejętności do CV wpisać, aby rekruter zadzwonił do Ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną?
Umiejętności pojawiające się w Curriculum Vitae (CV) można przyporządkować do jednej z dwóch grup – to umiejętności miękkie lub umiejętności twarde. Jednocześnie ten podział nie zawsze jest kluczowy podczas tworzenia CV – umiejętności w CV warto wymienić w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych (z perspektywy potencjalnego pracodawcy) i uporządkować. Pozwoli to uniknąć wrażenia chaotyczności. Zastanawiasz się, czym są umiejętności miękkie i umiejętności twarde? Różnica między nimi jest wyraźna.
Zastanawiasz się, co napisać w umiejętnościach miękkich w CV? Kompetencje miękkie dotyczą sfery psychicznej i społecznej, przez co trudno je zmierzyć. Osoby mające mocno rozwinięte kompetencje miękkie nie mają kłopotu z nawiązywaniem nowych znajomości, komunikowaniem się z otoczeniem czy pracą w zespole. Właściwe korzystanie z posiadanych umiejętności miękkich przyda Ci się zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.
Jakie umiejętności można wpisać w CV? W tym dokumencie powinno znaleźć się miejsce na umiejętności twarde. To konkretne kompetencje, które można szybko zweryfikować. Umiejętności twarde są bezpośrednio związane z Twoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym – to właśnie dzięki nim możesz wywiązać się z powierzonych obowiązków na stanowisku juniora, mid lub seniora.
W CV nie ma miejsca na ogólniki – autoprezentacja musi być konkretna i ciekawa. Stąd też zamiast utartego zwrotu „wysoko rozwinięte umiejętności miękkie” warto postawić na konkrety. Zastanawiasz się, co wpisać w umiejętnościach w CV? Czasem określenie swoich mocnych stron stanowi wyzwanie i dlatego poniżej znajdziesz listy z przykładami.
Jakie umiejętności miękkie wpisać do CV? Oto kilka przykładów:
Przykładowe umiejętności twarde, jakie możesz wskazać w CV:
Nie wystarczy, że w CV wskażesz umiejętności i dodatkowe atuty – warto wczuć się w rolę rekrutera i napisać nieco więcej o kluczowych umiejętnościach. Zastanawiasz się, jak to powinno wyglądać w CV?
Co wpisać do CV w umiejętnościach – przykład: Załóżmy, że starasz się o stanowisko przedstawiciela handlowego. Wiesz, że w tym przypadku umiejętność prowadzenia negocjacji jest nieoceniona. Możesz napisać, że masz za sobą szkolenia z negocjacji, a do swoich sukcesów zaliczasz podpisanie umowy na dostarczenie dużego wolumenu drukarek do jednej z firm, podkreślając, że transakcja opiewała na kwotę np. 1 mln zł.
Jak opisać umiejętności do CV, jeżeli jesteś dopiero na początku swojej zawodowej ścieżki i nie możesz pochwalić się sukcesami? Wówczas wystarczy, że wymienisz umiejętności miękkie i twarde jedna po drugiej. Taka lista będzie bardzo czytelna. Przy okazji poznaj 5 szkoleń, które zwiększą Twoją atrakcyjność na rynku pracy.
W kontekście tego, co napisać w umiejętnościach w CV pojawia się też inne pytanie – gdzie umieścić informacje o posiadanych kompetencjach miękkich i twardych. Wiąże się ono z zagadnieniem, jak napisać CV.
Na umiejętności najlepiej zarezerwować osobną sekcję – możesz ją zatytułować jako „Umiejętności”. W zależności od tego, o jaką pracę się ubiegasz, może ona zostać wyeksponowana (znaleźć się tuż pod sekcją „Doświadczenie”) lub znaleźć się w innej części dokumentu. Zarówno to, jakie umiejętności do CV wpiszesz, jak i to, gdzie się one znajdą, zależy wyłącznie od Ciebie. Postaraj się jednak zadbać o właściwą hierarchię informacji.
Lista umiejętności do CV wcale nie musi być długa, aby Twoja kandydatura została dostrzeżona. Przeciwnie – wyeksponuj po 3-4 najważniejsze kompetencje twarde i miękkie, a szczegółowo opisz tylko jedną z nich. Ale uwaga – unikaj podkolorowywania rzeczywistości. Umiejętności w CV łatwo zweryfikować – nie wzbudzisz zaufania, jeżeli okaże się, że nie znasz języka obcego na zadeklarowanym poziomie.
Co pisać w CV w sekcji „Umiejętności”, a co lepiej pominąć? Nie trać w CV miejsca na umiejętności, które nie są istotne dla potencjalnego pracodawcy. Przykład? Jeżeli starasz się o pracę w magazynie, to znajomość języka programowania raczej nie zainteresuje rekrutera, podczas gdy posiadanie uprawnień na wózki widłowe zdecydowanie tak. Nie pisz też o kreatywności, jeżeli szukasz pracy w agencji reklamowej – w tej branży kreatywność to w końcu podstawa.
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |