W prowadzone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa obostrzenia spowodowały, że dziś szkolenia odbywają się głównie online. Jak efektywnie szkolić online? Bariera związana z brakiem bezpośredniej interakcji między trenerem a kursantami może – choć nie musi – wpływać na efektywność szkolenia. Dowiedz się, jak przeprowadzić angażujące szkolenie online, z którego uczestnicy wyniosą tyle samo, ile ze szkoleń stacjonarnych!
„Jak szkolić online?” – to pytanie najczęściej zadają sobie trenerzy i specjaliści, którzy prowadzą szkolenia. Aby zaangażować uczestnika, należy postawić się nie tylko w roli prowadzącego, ale również kursanta. Dopiero wówczas można opracować plan szkolenia, który będzie merytoryczny i atrakcyjny.
Jak zrobić szkolenie online? Pod względem merytorycznym szkolenia online niewiele różnią się od szkoleń stacjonarnych, gdyż trener powinien:
Ustalić cel szkolenia – najlepiej ograniczyć się do 1-2 celów; zbyt duża ich liczba spowoduje, że żadne zagadnienie nie zostanie wyczerpane.
Zdecydować o formie szkolenia, np. wykładach lub warsztatach – angażujące warsztaty są efektywniejsze niż monotonny wykład, ale mogą być trudniejsze do przeprowadzenia online.
Ustalić, jak osiągnie zaangażowanie uczestników – czy warto zdecydować się na pytania skierowane do konkretnych kursantów, zadania czy problemy, z którymi będą musieli zmierzyć się osoby biorące udział w szkoleniu.
Dla trenera kluczowa powinna być też informacja zwrotna od uczestników, czyli tzw. feedback. Dzięki niemu będzie on wiedział, na co zwrócić uwagę w przyszłości.
Jak wygląda szkolenie online z punktu widzenia uczestnika? Z reguły jeszcze przed zapisaniem się na szkolenie, otrzymuje on jego plan. Mimo to powinien on:
Przygotować sprzęt – szczególnie ważne jest stabilne połączenie z internetem i ewentualnie kamerka wraz z mikrofonem.
Dopytać o możliwość nagrania szkolenia i jeżeli jest to możliwe, sprawdzić, jak nagrać szkolenie online.
Przygotować pytania merytoryczne – będzie on mógł je zadać w czasie przeznaczonym na pytania; z reguły na końcu szkolenia przeprowadzany jest panel dyskusyjny.
Niektóre kwestie mogą pozostawić uczucie niedosytu. Z tego względu nie należy lekceważyć feedbacku – w ten sposób trener może ulepszyć swój program.
Jak zorganizować szkolenie online? Organizacja szkolenia spoczywa na organizatorze – może być nim trener lub firma szkoleniowa. Z reguły obowiązki organizatora są ograniczone, gdyż sprowadzają się one do:
Wyboru platformy online do prowadzenia wideokonferencji – należy sprawdzić, ile osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniu.
Zapewnienia stabilnego połączenia z internetem.
Zorganizowania sprzętu i jego przetestowania – ważne jest, aby trenera było dobrze słychać, a uczestnicy mogli go zobaczyć.
Dla wielu trenerów ważne jest to, aby widzieć uczestników kursu, gdyż wówczas łatwiej im nawiązać kontakt. Organizator powinien uprzedzić o tym kursantów. Dodatkowo na organizatorze spoczywa stworzenie harmonogramu zajęć oraz rozesłanie uczestnikom linków do pokoju, w którym odbędzie się szkolenie.
Pytanie, które pojawiło się wraz z popularyzacją szkoleń online, dotyczy tego, czy kursy online się liczą. Formalnie kursy online są traktowane na równi z kursami stacjonarnymi – są to pełnoprawne szkolenia, które pozwalają uzyskać wiedzę z określonej dziedziny i rozwinąć umiejętności. W zależności od tematu kursu każdy uczestnik kursu może otrzymać:
Certyfikat – dokument ten jest potwierdzeniem odbycia szkolenia.
Dostęp do konsultacji poszkoleniowych – dzięki temu uczestnik szkolenia może rozwiać wątpliwości lub dopytać o interesujące go kwestie.
Indywidualną kartę rabatową – jeżeli uczestnikom są wręczane takie karty, to są one wydawane przez organizatora szkoleń.
Rozwój pandemii niewątpliwie przyczynił się do wzrostu zainteresowania szkoleniami online. Jeżeli jesteś pracownikiem działu szkoleń, samodzielnym trenerem lub pracownikiem firmy szkoleniowej, który chce rozwinąć swoje umiejętności w zakresie kursów online, weź udział w naszym szkoleniu – proponujemy3-dniowe warsztaty doskonalenia kluczowych umiejętności trenerskich. W czasie szkolenia prezentujemy m.in. jak zaangażować użytkownika, jak doskonalić własny warsztat trenerski i jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Sprawdź szczegóły naszej oferty!
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |