We wrześniu 2019 r. sejm uchwalił nowe Prawo zamówień publicznych. Chociaż zapisy tej ustawy zaczną obowiązywać dopiero w 2021 r., to już dziś warto zapoznać się z najistotniejszymi punktami nowelizacji – to największe zmiany w historii Prawa zamówień publicznych.
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych ma być receptą na dotychczasowe skomplikowane i niejasne zapisy, które zniechęcały przedsiębiorców do zamówień publicznych. O zmniejszającym się zainteresowaniu zamówieniami publicznymi najlepiej świadczą dane zaprezentowane przez Ministerstwo Rozwoju. Z roku na rok średnia liczba ofert składanych w przetargach jest coraz niższa. W 2015 r. średnia wynosiła 2,9 oferty, a w 2017 r. wartość ta zmalała już do 2,19. Tymczasem wartość rynku zamówień publicznych osiągnęła poziom 230 mld zł i wciąż rośnie. To ogromne pieniądze, które mogłyby zasilić budżety większej ilości firm, niż tylko tych największych, dobrze zorientowanych w zagadnieniach zamówień publicznych.
Uproszczone przepisy i innowacyjne rozwiązania, które znalazły się w nowej ustawie o zamówieniach publicznych, mają przynieść korzyści zarówno podmiotom zobowiązanym do stosowania tej ustawy, jak i przedsiębiorcom. Ministerstwo Rozwoju stoi na stanowisku, że nowa ustawa o zamówieniach publicznych doprowadzi do tego, że zwiększy się udział sektora MŚP w rynku zamówień publicznych.
Co się zmieniło w ustawie o prawie zamówień publicznych? Kluczowych zmian jest sporo. Przede wszystkim wprowadzona została zasada efektywności. Przed dużymi inwestycjami podmioty publiczne będą przeprowadzać analizę potrzeb. Dodatkowo nie będą one stosować wyłącznie kryterium ceny, ale również uwzględniać jakość towaru czy usługi. Ma to sprawić, że małe firmy będą mogły skuteczniej konkurować z dużymi przedsiębiorstwami.
Dla przedsiębiorców zasada efektywności jest jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Inne istotne rozwiązania dotyczą:
Nowa ustawa o zamówieniach publicznych zawiera też zapisy chroniące firmy budowlane przed wzrostem cen materiałów budowlanych. Umowy sporządzone na podstawie nowych przepisów będą przewidywać możliwość podniesienia wynagrodzenia wykonawcy wówczas, gdy koszty realizacji inwestycji wzrosną. Funkcjonowanie tego mechanizmu ma skutecznie zapobiegać sytuacjom, w których wykonawca ponosi straty.
Co jeszcze nowego znalazło się w ustawie o prawie zamówień publicznych? Ustawodawca przewidział też nowe zapisy dotyczące kontroli i ugodowego załatwiania sporów na etapie realizacji umowy. W drugim przypadku strony będą mogły rozstrzygnąć spór w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP.
Ponieważ nowa ustawa o zamówieniach publicznych ma zrewolucjonizować rynek zamówień publicznych, to zarówno osoby odpowiedzialne za organizację przetargów, jak i przedsiębiorcy muszą zaznajomić się ze zmianami. Mimo że czasu jest sporo, to nowych zagadnień również nie brakuje. Aby zapoznać się z nowymi przepisami, a także odświeżyć i uporządkować wiedzę, warto wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez ekspertów.
Zapraszamy na szkolenia z prawa zamówień publicznych realizowane zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej. Prowadzimy szkolenia dla osób, które dopiero wdrażają się w zagadnienia zamówień publicznych oraz dla osób chcących zapoznać się ze zmianami, które wkrótce wejdą w życie. Udział w szkoleniu to doskonały sposób na usystematyzowanie już posiadanej wiedzy i zorientowanie się w najważniejszych zmianach. Możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia oraz uczestnictwa w warsztatach to gwarancja wzbogacenia swojej wiedzy. Podczas wszystkich naszych szkoleń kładziemy nacisk na rozwój praktycznych umiejętności. Skorzystaj z naszej oferty i zaktualizuj swoją wiedzę!
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |