Od 19 września 2020 r. obowiązują zmiany w prawie budowlanym. Zostały one wprowadzone ustawą z 13 lutego 2020 r. Głównym celem powstania nowych regulacji w prawie budowlanym jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami, które już obowiązują.
Prawo budowlane nowelizacja 2020 r. – nowy podział projektu budowlanego.
Aby usprawnić proces inwestycyjno-budowlany od 19 września 2020 r. obowiązuje nowy podział projektu budowlanego. Zgodnie z założeniami nowelizacji projekt budowlany nie jest już jednolitym dokumentem – został podzielony na:
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu – obejmuje on m.in. określenie granic działki lub terenu, usytuowanie obiektów budowlanych, sposób odprowadzenia ścieków i układ komunikacyjny.
- Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera informacje o zamierzonym sposobie użytkowania obiektów budowlanych, ich parametry techniczne oraz informacje o wyposażeniu technicznym.
- Projekt techniczny – dotyczy on m.in. projektowanych rozwiązań konstrukcyjnych obiektów i charakterystyki energetycznej budynku.
Wprowadzenie podziału ma korzystnie wpłynąć na realizację procedur. Wymieniony wyżej projekt techniczny należy złożyć dopiero na etapie uzyskiwania decyzji pozwolenia na użytkowanie.
Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach
Nowelizacja przepisów ustawy Prawo budowlane obejmuje również legalizację samowoli budowlanych. W przypadku samowoli budowlanych, od zakończenia budowy, których upłynęło co najmniej 20 lat, od 19 września 2020 r. stosuje się uproszczone postępowanie legalizacyjne – jest to drugie postępowanie legalizacyjne obok już stosowanego.
W przypadku uproszczonego postępowania legalizacyjnego urzędnicy nie weryfikują zgodności obiektu budowlanego z planem miejscowym. Właściciel samowoli budowlanej nie musi się też obawiać opłat legalizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że uproszczonego postępowania legalizacyjnego nie można wszcząć, jeżeli przed datą wejścia w życie nowych przepisów urzędnicy wydali nakaz rozbiórki.
Więcej informacji o legalizacji samowoli budowlanych na nowych zasadach poznasz na szkoleniach organizowanych przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER. Z listą szkoleń, które odbędą się w najbliższym czasie, możesz zapoznać się tutaj:
Szkolenia Prawo Budowlane – Nowelizacja 2020.
Co jeszcze zmieniło się w prawie budowlanym – nowelizacja 2020
Nowelizacja prawa budowlanego w 2020 r. nie odnosi się wyłącznie do nowego podziału projektu budowlanego czy legalizacji samowoli budowlanych – zmian jest znacznie więcej. Od 19 września 2020 r. na nowych zasadach odbywa się też:
- Uzyskiwanie zgód na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych – aktualnie organ administracji architektoniczno-budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę.
- Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie – po zmianie przepisów decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie nie można unieważnić, jeżeli od jej ogłoszenia (doręczenia) upłynęło 5 lat.
- Wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowie – dotychczas decyzja ta była wydawana na podstawie wzoru, który często się zmieniał; aktualnie organy administracji architektoniczno-budowlanej nie są już związane wzorem, a jedynie przepisami.
Nowe regulacje dotyczą również ubiegania się o uprawnienia budowlane. Po zmianie przepisów osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane muszą złożyć stosowny wniosek. Z kolei izby samorządu zawodowego będą przeprowadzać egzamin co najmniej dwa razy w roku.
Szkolenie z prawa budowlanego 2020 r. – usystematyzuj wiedzę
Wprowadzone w prawie budowlanym zmiany dotyczą wielu kwestii. Dla osób, które na co dzień stosują w pracy przepisy ustawy prawo budowlane, oznacza to konieczność uzupełnienia swojej wiedzy. Z myślą o nich przygotowaliśmy szkolenie z prawa budowlanego pod tytułem „
Prawo budowlane – nowelizacja 2020 certyfikowane szkolenie online”. Jest ono dedykowane również pracownikom organów administracji publicznej i osobom odpowiedzialnym za eksploatację obiektów budowlanych.
Dostępne w naszej ofercie kursy z prawa budowlanego prowadzone są przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i dużą wiedzą w zakresie prawa budowlanego. Każde szkolenie zostało przygotowane w taki sposób, aby jego uczestnicy mogli uzupełnić i usystematyzować posiadane informacje. Stawiamy przy tym na rozwój praktycznych umiejętności – szkolenie z prawa budowlanego obejmuje też naukę stosowania przepisów na co dzień. Dodatkowo uczestnicy mogą wymienić się doświadczeniami i skorzystać z konsultacji z ekspertem w dziedzinie prawa budowlanego.
Poznaj cały programem szkolenia i zarezerwuj miejsce w dogodnym dla siebie terminie!