Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Obieg dokumentów w przedsiębiorstwie

Obieg dokumentów w przedsiębiorstwie

Obieg dokumentów w przedsiębiorstwie

Obieg dokumentów w firmie jest fundamentalnym elementem każdego przedsiębiorstwa, który ma bezpośredni wpływ na jego efektywność i prawidłowy rozwój. Ciężko wyobrazić sobie przecież właściwe funkcjonowanie konkretnej organizacji, bez odpowiedniego zorganizowania procesu zarządzania dokumentacją. W dobie cyfryzacji, gdzie każda minuta jest na wagę złota, sprawne przetwarzanie, przechowywanie i udostępnianie istotnych materiałów może przyczynić się do znacznej oszczędności czasu i kosztów. W poniższym artykule postaramy się Państwu przybliżyć, jak wygląda obieg dokumentów w firmie, kto jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie oraz jakie są sposoby na usprawnienie takiego systemu. 

Jak wygląda obieg dokumentów w firmie?

Obieg dokumentów w przedsiębiorstwie dotyczy procesów związanych z tworzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem konkretnych materiałów wewnątrz organizacji. Zasadniczo oznacza to, że każdy dokument, niezależnie od jego rodzaju — czy to faktura, umowa, protokół ze spotkania — musi przejść przez określone, ustalone wcześniej przez zarząd etapy, zanim trafi do odpowiedniego miejsca. Obieg dokumentów księgowych to przykład, gdzie prawidłowe przekazywanie dokumentów ma istotne znaczenie dla terminowego rozliczania finansów firmy oraz właściwej kontroli wydatkowanych pieniędzy. 

Mimo ogromnego postępu technologicznego wiele organizacji wciąż jeszcze decyduje się na model tradycyjnego obiegu dokumentów. W takiej wersji istotne materiały przekazywane są z rąk do rąk w formie papierowej, a ostatecznie archiwizowane w specjalnie do tego przeznaczonych segregatorach. Ten proces jest jednak czasochłonny, podatny na błędy i grozi utratą istotnych pism, dlatego coraz więcej biznesów decyduje się na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak elektroniczny obieg dokumentów w firmie. Ten innowacyjny model znacznie usprawnia proces przekazywania materiałów z jednego działu do drugiego, co w dużym stopniu skraca czas niezbędny do prawidłowego przetwarzania ważnej dokumentacji.

Jak usprawnić system obiegu dokumentów?

Aby systemy obiegu dokumentów działały w sposób sprawny i bezawaryjny, warto zdecydować się na wdrożenie narzędzi, które pozwolą na automatyzacje i digitalizację poszczególnych procesów. Elektroniczny obieg dokumentacji w przedsiębiorstwie, może być rozwiązaniem, które nie tylko pozwala na eliminację materiałów pisanych, ale również pozytywnie wpływa na zarządzanie czasem pracowników. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na bieżąco monitorować to, na jakim etapie znajduje się dany dokument oraz kto jest odpowiedzialny za jego dalsze przetwarzanie.

Jednym z ważniejszych elementów, który znacząco wpływa na usprawnienie działania systemu obiegu dokumentów, jest właściwa standaryzacja procesu. Firmy, w których jasno określa się procedury dotyczące tego, kto i w jakiej kolejności powinien zatwierdzić konkretny materiał, mogą uniknąć zbędnego chaosu i niepotrzebnych opóźnień. Niezwykle istotne jest ponadto korzystanie z odpowiednich narzędzi informatycznych, które umożliwiają przechowywanie archiwaliów w sposób pozbawiony ryzyka. Warto również zainwestować w szkolenia dla pracowników, aby umieli oni efektywnie korzystać z nowoczesnych systemów. Przejście na elektroniczny obieg dokumentów w firmie wymaga zmiany podejścia oraz nauczenia się nowych narzędzi, ale korzyści z tego płynące są ogromne – od znaczącej oszczędności czasu po zwiększenie bezpieczeństwa danych. 

Jeżeli w chwili obecnej jesteś na etapie usprawniania systemu obiegu dokumentów w swojej firmie, koniecznie sprawdź naszą ofertę dotyczącą specjalistycznego szkolenia — kurs zarządzania dokumentacją elektroniczną i papierową.

Kto jest odpowiedzialny za obieg dokumentów w firmie? 

W każdej firmie odpowiedzialność za obieg dokumentów spoczywa na kilku osobach i działach i jest rzecz jasna zależna od rodzaju przekazywanych materiałów. Umowy sprzedaży, rachunki i faktury często zarządzane są przez dział księgowości, który dba o to, aby wszystkie niezbędne informacje zostały prawidłowo przetworzone i zapisane we właściwym dla organizacji systemie. Z kolei działy IT najczęściej dbają o prawidłowy przesył informacji w formie elektronicznej, szczególnie mocno zwracając uwagę na kwestię cyberbezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony danych. Kierownictwo firmy również odgrywa kluczową rolę, ponieważ to ono wyznacza zasady i standardy, których przestrzeganie jest konieczne do sprawnego funkcjonowania całego procesu.

Obieg dokumentów w firmie to proces, który ma bezpośredni i znaczący wpływ na proces działania całego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach tradycyjne, papierowe podejście do wspomnianego procesu, może być niewystarczające, dlatego coraz więcej organizacji decyduje się na wdrożenie elektronicznych systemów przetwarzania danych. Aby usprawnić ogólne funkcjonowanie firm, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych, standaryzować procesy oraz mocno inwestować w szkolenia pracowników. Odpowiedzialność za obieg dokumentów spoczywa na całej organizacji, a każdy pracownik odgrywa w tym niezwykle istotnym procesie ważną rolę.



Polecane artykuły

Co warto wiedzieć o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Postępowanie egzekucyjne w administracji jest procesem, którego głównym celem jest przymusowe dochodzenie należności od osób lub podmiotów, nie wypełniających dobrowolnie swoich...
Excel — od podstaw do zaawansowanych funkcji

Program Excel to wszechstronne narzędzie, które sprawdza się nie tylko w warunkach biurowych, ale również w domu. Choć nie trzeba go nikomu przedstawiać, wiele osób nie potrafi w pełni...
Dlaczego warto zdobyć podstawową wiedzę z księgowości?

Podstawowa wiedza z księgowości jest coraz bardziej ceniona, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zrozumienie mechanizmów działania np. finansów pomaga nie tylko lepiej zarządzać...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Wrocław, Gdańsk lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
27-29 listopada | Warszawa lub Online
09-11 grudnia | Wrocław, Kraków lub Online
16-18 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
12-13 grudnia | Warszawa, Katowice lub Online
23-24 stycznia | Kraków, Gdańsk lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

14-15 listopada | Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
05-06 grudnia | Poznań, Katowice lub Online
12-13 grudnia | Wrocław, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online
27-28 stycznia | Kraków lub Online
24-25 lutego | Warszawa lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 listopada | Gdańsk lub Online
09-10 grudnia | Wrocław
16-17 grudnia | Warszawa lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław, Kraków lub Online
19-20 grudnia | Kraków lub Online
27-28 stycznia | Poznań, Gdańsk lub Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł