Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak być dobrym liderem?

Jak być dobrym liderem?

Jak być dobrym liderem?

Dobry lider… Jakie supermoce powinien mieć, aby cenili go współpracownicy i podziwiali przełożeni? Trudno zebrać je wszystkie w całość, ale niektóre z nich są szczególnie ważne. Sprawdź, jakie umiejętności przydają się w osiągnięciu pozycji dobrego lidera i zmień swój sposób kierowania zespołem na lepszy!

Czy leci z nami lider?

Przywódca kiedyś, dzisiaj lider. Co kryje się za słowem, które przebojem weszło na salony biznesowe? Jest zapożyczeniem z języka angielskiego, gdzie czasownik „lead” oznacza „przewodzić komuś”. Dzisiaj dobry lider jest mile widziany w chcącej rozwijać się organizacji, firmie lub instytucji. Jak zostać liderem? Co powinna wnieść do zespołu osoba, która chce liderować i jak przygotować się do tej roli? Poznaj cechy prawdziwego i autentycznego lidera zespołu.

Z pasją realizuj swoje zadania

Chcesz być liderem? Musisz liczyć się z tym, że będziesz bardziej widzialny niż pozostali pracownicy. Twoje kierowanie projektem powinno iść w parze z pasją. To ona napędza do działania lidera, a wraz z nim cały zespół. Liderzy, którzy wykonują swoje obowiązki bez zaangażowania i z widoczną niechęcią, nigdy nie będą w stanie zmobilizować swojego zespołu do większej efektywności.

Musisz być przekonany o słuszności podejmowanych działań i wierzyć w ostateczny sukces, mimo niepowodzeń, które z pewnością prędzej czy później zapukają do Twojego biura. Ważne jest więc, aby wykazywać:

- pasję i entuzjazm do wykonywania swoich obowiązków,

- pasję i zaangażowanie w pracy z ludźmi,

- pasję i chęć osiągania wysokich celów.

My name is LIDER… DOBRY LIDER, czyli umiejętność komunikacji

Kolejną supermocą, którą powinien posiadać dobry lider, jest skuteczna komunikacja. Bądź sobą i pozwól innym na bycie sobą. Pamiętaj, że Twój zespół to grupa indywidualności i każda z nich zasługuje na uwagę. Poznaj dobrze ludzi, nie tylko od strony fachowych umiejętności. Dowiedz się, co motywuje poszczególne osoby, jak działa na nich krytyka i czy są zainteresowane podnoszeniem swoich kompetencji. Powinieneś potrafić rozmawiać z całym zespołem, ale także indywidualnie z każdym jego ogniwem.
Team

Twój zespół pracowników to kopalnia pomysłów. Zachęcaj ich do wyrażania swoich argumentów i pokaż, że zdanie Twoich ludzi jest dla Ciebie ważne. Nie zawsze musisz zgadzać się ze wszystkimi pomysłami, ale zawsze powinieneś je przeanalizować. 

- Naucz się rozmawiać z każdym pracownikiem osobno i w grupie.

- Słuchaj innych i bądź otwarty na nowe pomysły swojego zespołu.

- Dbaj o sprawny przepływ informacji w zespole.

Po pierwsze MOTYWACJA, po drugie MOTYWACJA i po trzecie MOTYWACJA

Motywacja to słowo klucz. Dobry lider motywuje najpierw siebie, a następnie zmotywowaną postawą dzieli się z innymi. Jesteś swego rodzaju dobrym duchem zespołu. Od Twojego nastawienia w dużej mierze zależy atmosfera w teamie. Właściwie zmotywowany pracownik chętnie zmierzy się z nowymi zadaniami, a także łatwiej upora z trudnościami. Ma to bezpośredni wpływ na efektywność pracy i osiągnięcie zamierzonych celów.

Chwal i krytykuj. To pierwsze rób otwarcie i przy innych członkach zespołu. Krytyka powinna odbywać się za zamkniętymi drzwiami. Pochwały działają motywująco, a krytyka, chociaż potrzebna, nie lubi publiczności. Pamiętaj też, aby przekazywać ją w odpowiedni sposób, odwołując się do zaistniałej sytuacji, a nie bezpośrednio do cech danej osoby. 

Pamiętaj, że:

- motywując zespół, zwiększasz efektywność pracy.

- Dowiedz się więc, co motywuje i demotywuje członków Twojego zespołu.

Myśl pozytywnie i do przodu

Bycie liderem to nie zawsze pasmo sukcesów. Niepowodzenia zdarzają się każdemu. Sztuką jest wyciągnięcie z nich wniosków, a następnie pozytywne nakierowanie zespołu. Stabilna wiara w sukces nie podetnie Ci skrzydeł, ale napędzi do bardziej wytężonego działania. Gdy Twój zespół zobaczy, że profesjonalnie radzisz sobie z trudnościami, zyska pewność, że może Ci zaufać.
Zespół

Konflikty nigdy nie są mile widziane w grupie pracowników, ale się zdarzają. Reaguj na nie od razu i naucz się słuchać współpracowników.

- Myśl pozytywnie mimo trudności.

- Dbaj o miłą i sympatyczną atmosferę w Twoim teamie.

Odwaga i odpowiedzialność

Lider, który nie podejmuje decyzji? To niemożliwe! Jeżeli przewodzisz grupie osób w pracy, musisz przyzwyczaić się do samodzielności w działaniach i umiejętności radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jednocześnie spoczywa na Tobie odpowiedzialność, ponieważ to Ty jesteś kapitanem na statku i obierasz kurs na realizację celów. Otwartość na innowacje, podejmowanie ryzyka i wypatrywanie szansy na rozwój to cechy odważnego lidera.

- Bądź otwarty na innowacje.

- Nie bój się ryzyka i podejmowania trudnych decyzji.

Ucz się nieustannie

Budowanie zespołu i współpraca w zespole to prawdziwe wyzwanie. Nie musisz jednak z tym trudnym zadaniem pozostać sam. Korzystaj z wiedzy ekspertów. Na rynku szkoleń znajdziesz ciekawe oferty warsztatów, spotkań lub konferencji, gdzie ludzie chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i uważnie wysłuchają, z jakimi problemami mierzysz się w swojej pracy. Bądź liderem, którego atutem jest chęć dokształcania się.

- Postaw na swój rozwój.

- Ucz się od najlepszych.

- Bierz udział w warsztatach podnoszących kompetencje liderów.



Polecane artykuły

Jakie są zasady tworzenia kosztorysów i kalkulacji cen?

Kosztorysowanie to jeden z najważniejszych etapów przygotowania projektu budowlanego, który decyduje o jego powodzeniu i rentowności. Poprawnie sporządzony pomaga w dokładnym zaplanowaniu...
Poznaj tajniki systemu KOBiZE i sprawnie realizuj przetargi publiczne

Współczesne wymagania ekologiczne stawiane przed przedsiębiorstwami są coraz bardziej rygorystyczne. W Polsce istnieje system KOBiZE, który pełni kluczową funkcję w monitorowaniu i...
Dofinansowania z urzędu pracy - gdzie ich szukać?

Dofinansowania z Urzędu Pracy stanowią ważne narzędzie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. Umożliwiają one nie tylko rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także rozwój...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

30-31 października | Kraków, Poznań lub Online
28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Wrocław, Gdańsk lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

21-23 października | Wrocław lub Online
06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-11 grudnia | Wrocław, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Wrocław, Gdańsk lub Online
28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
12-13 grudnia | Warszawa, Katowice lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

28-29 października | Poznań, Wrocław lub Online
30-31 października | Warszawa lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
05-06 grudnia | Poznań, Katowice lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Warszawa lub Online
21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

14-15 października | Warszawa, Katowice lub Online
25-26 listopada | Gdańsk lub Online
16-17 grudnia | Warszawa lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

21-22 października | Poznań, Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł