Jednym z częstszych błędów, pojawiających się jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych, jest zakup projektu bez analizy planu zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie zmian projektowych bądź zakup całkowicie nowej dokumentacji.
Często popełnianym błędem jest także rozpoczęcie budowy bez uzyskania stosownego pozwolenia. Zgodnie z prawem, zgłoszenie powinno zostać przedłożone na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Dotyczy to oczywiście inwestycji realizowanych w oparciu o pozwolenie na budowę.
Bardzo dużo błędów pojawia się na etapie stanu zerowego, czyli w momencie doprowadzania robót budowlanych do poziomu terenu. Najczęściej błędy te dotyczą wykonania fundamentów, ścian fundamentowych lub piwnicznych, stropu nad piwnicą itd. Jeden z częstszych, a jednocześnie dość niebezpiecznych błędów to na przykład posadowienie fundamentów bez usunięcia humusu, co wiąże się z ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku.
Równie częstym, a przy tym bardzo kosztownym błędem jest rezygnacja z tworzenia izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Doprowadza to do nadmiernego zawilgocenia fundamentów i ścian fundamentowych, a, jak wiadomo, wilgoć może skutkować korozją metalowych elementów konstrukcyjnych.
Często dochodzi także do złego wyprowadzenia pionu i poziomu ścian, co może skutkować problemami w osadzaniu okien i drzwi. Takie błędy są dla inwestora najbardziej kosztowne, a ich usunięcie nierzadko bywa trudne, a nawet niemożliwe.
Dość powszechnym błędem na tym etapie budowy jest zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich. Źle dobrana zaprawa będzie powodowała powstawanie mostków termicznych. Oszczędności na zaprawie będą skutkowały większymi kosztami ogrzewania budynku.
Często dochodzi też do błędów w budowie dachu – np. zmiany rodzaju pokrycia bez analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych. Montaż cięższego pokrycia zawsze wymaga kompleksowej analizy projektanta, zaś każde, dodatkowe obciążenie będzie zagrożeniem dla konstrukcji nośnej dachu.
Częstym błędem na etapie prac wykończeniowych jest zatrudnienie nieodpowiedniej (niedoświadczonej lub niesprawdzonej) ekipy remontowej. Przypadkowi ,,fachowcy” będą nie tylko opóźniać proces budowy, ale i narażą nas na dodatkowe koszty, a przy tym trudności w usunięciu powstałych usterek.
Dość powszechnym błędem jest także szukanie nadmiernych oszczędności. ,,Tańsza” ekipa budowlana może zapewni niższe koszty realizacji inwestycji, jednak przyczyni się równocześnie do powstawania kosztownych błędów na placu budowy. Problemy będzie powodował także zakup najtańszych materiałów, co uwidoczni się dopiero w trakcie użytkowania budynku.
Celem przeciwdziałania takim błędom, przeprowadza się audyt inwestycji budowlanych. Nieprawidłowości występują w procesach budowlanych bardzo często – mowa między innymi o błędach projektowych, napiętych terminach realizacyjnych, braku odpowiednio przeszkolonej kadry czy oszczędności w zakresie materiałów budowlanych. Właśnie w takich przypadkach audyt może mieć bardzo duże znaczenie.
Sprawdź dostępną ofertę szkoleniową w zakresie kontroli i audytu inwestycji budowlanych.
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |