Początkowa procedura jest zawsze taka sama: w przypadku nieuregulowania należności przez dłużnika, wierzyciel kieruje sprawę do komornika sądowego. Czynności terenowe przejmuje komornik, asesor komorniczy bądź aplikant komorniczy. Czynności te prowadzone są adresem wskazanym przez wierzyciela we wniosku egzekucyjnym, adresem ustalonym na podstawie wywiadu środowiskowego lub uzyskanym za pośrednictwem ZUS lub Urzędu Skarbowego.
Komornik nie informuje wcześniej o tym, że zamierza przeprowadzić czynności terenowe – wystarczy, że posiada do tego stosowne upoważnienie. Musi się też wylegitymować. Podczas wizyty u dłużnika najczęściej dochodzi do zajęcia nieruchomości oraz przeprowadzenia wywiadu dotyczącego jego majątku. Podczas czynności terenowych komornik ma także prawo do zajęcia pieniędzy dłużnika.
Bywa, że dłużnicy próbują wpłynąć na działanie komornika. Należy jednak pamiętać, że takie działania nie przyniosą określonego skutku – komornik nie może wpływać ani na decyzję sądu, ani też udzielać porad prawnych. Dłużnik może odwołać się od decyzji sądu jedynie w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego.
Egzekucja komornicza nie jest łatwym procesem - zarówno z punktu widzenia organu egzekucyjnego, jak i z pozycji wierzyciela. Jednocześnie, brak wypłacalności staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, któremu należy zapobiegać.
Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać wierzyciel, jest wybór komornika. Ma on do dyspozycji komorników z całego kraju, jednak najlepiej będzie wybrać komornika z obszaru zamieszkania dłużnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyrok dotyczy nieruchomości - wtedy postępowanie prowadzone jest przez komornika przypisanego do miejsca jej położenia.
Kolejny krok to złożenie wniosku egzekucyjnego oraz wskazanie sposobu prowadzenia egzekucji. Może on dotyczyć ruchomości, rachunków bankowych, wierzytelności, wynagrodzenia za pracę lub świadczenia emerytalnego bądź rentownego, a także innych praw majątkowych, np. papierów wartościowych. Egzekucja polega na zajęciu danego składnika mienia, a następnie jego spieniężeniu (za wyjątkiem rachunków bankowych czy wynagrodzenia za pracę).
W każdym procesie egzekucyjnym ważna jest współpraca między wierzycielem i komornikiem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, komornik będzie musiał zająć się poszukiwaniem majątku dłużnika. Takie czynności będą oczywiście odpłatne. Jeśli dłużnik nie posiada majątku bądź został on przez niego ukryty, może dojść do umorzenia postępowania. Nie oznacza to jednak zakończenia sprawy – wierzyciel może między innymi ponownie wszcząć egzekucję, złożyć wniosek o wyjawienie majątku lub podział majątku wspólnego.
Pracę komornika należy stale kontrolować oraz nadzorować wykonywane przez niego czynności. Bez wątpienia ważne jest też przekazywanie komornikowi wszelkich informacji o dłużniku, jakie udało się uzyskać. Dzięki temu proces egzekucyjny może przebiegać sprawniej. Pamiętajmy też, że w razie niezadowolenia z pracy komornika, przysługuje nam prawo skargi na wykonywane przez niego czynności.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia skutecznego postępowania egzekucyjnego, sprawdźcie naszą ofertę. Nasze szkolenia kierujemy do pracowników administracji publicznej – zarówno do osób posiadających już doświadczenie, jak i tych, dla których postępowanie egzekucyjne jest zagadnieniem nowym i nieznanym. Podczas szkoleń zapoznajemy z przebiegiem całego postępowania, co pozwala uczestnikom lepiej rozumieć wykonywane przez nich na danym etapie czynności. Nasze szkolenia umożliwiają przygotowanie się do procesu egzekucyjnego zarówno z perspektywy organu egzekucyjnego, jak i wierzyciela.
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |