Kaizen, czyli japońska filozofia zarządzania, to koncepcja polegająca na nieustannym ulepszaniu i doskonaleniu, przy zachowaniu jednoczesnej oszczędności. Początki Kaizen sięgają połowy XX wieku i związane są z nazwiskiem japońskiego menedżera Masaaki Imai, znanego później jako ,,Guru Lean”, pioniera i lidera filozofii doskonalenia.
Być może zastanawiacie się, dlaczego Kaizen rozwinęło się akurat w Japonii - nie zaś w Stanach, w których to z reguły rodzą się największe idee i innowacje? Przyczyna tkwi w następstwach II wojny światowej. Po wojnie, życie Japończyków na wyspie wymagało dużych oszczędności. Dostęp do ograniczonych zasobów powodował, że doskonalenie i oszczędność stały się koniecznością i szybko zakorzeniły się w japońskiej kulturze.
Właśnie tak powstała filozofia Kaizen, którą z czasem zaczęto powszechnie wykorzystywać między innymi w sferze biznesu. Kaizen wypracowała potrzebę zaangażowania oraz nieustannego podnoszenia jakości firmy i produktu. Wszystko ma polegać na włączaniu procesu myślenia na każdym etapie działania (zwłaszcza produkcji), dzięki czemu możliwe jest tworzenie kryteriów oceny, zwiększanie efektywności pracy, a w efekcie oszczędność i redukcja kosztów.
Istnieją dwa rodzaje Kaizen – Kaizen przepływu oraz Kaizen procesu. Kaizen przepływu polega na doskonaleniu przepływu materiału i informacji i polega na reorganizacji całego obszaru pracy, a nawet przedsiębiorstwa. Kaizen procesu polega natomiast na usprawnianiu poszczególnych stanowisk pracy drogą wdrażania drobnych usprawnień.
Filozofia Kaizen dedykowana jest przede wszystkim firmom, którym zależy na rozsądnej strategii zarządzania, lecz równie dobrze sprawdza się w jednostkowym życiu zawodowym, jak i życiu prywatnym. Najważniejsza jest zasada małych kroków – stopniowe budowanie systemu rozwoju oraz doskonalenie, które ma prowadzić do osiągania trwałych efektów.
Swoje zastosowanie Kaizen znalazła także w życiu codziennym. Jeśli chcemy zapoczątkować zmiany mające prowadzić do rozwoju, powinniśmy zacząć od małych kroków. Po pewnym czasie, nasz umysł przyzwyczajony do podejmowania drobnych, mało wymagających działań, zechce skupiać się na nich dłużej i intensywniej.
Kaizen pozwala także rozwiązywać codzienne, niewielkie problemy i wątpliwości. Jeśli zależy nam na określonej zmianie, możemy zacząć choćby od zadawania sobie prostych pytań (niekoniecznie natychmiast na nie odpowiadając). W ten sposób będziemy przyzwyczajać mózg do myślenia o określonych sprawach.
W filozofii Kaizen najważniejsze jest, by nie odwlekać czasu pomiędzy wypracowaniem danej koncepcji, a wprowadzeniem odpowiedniej zmiany. W myśl Kaizen lepiej jest dokonać niewielkiej zmiany dziś niż wprowadzić wielką zmianę jutro.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat filozofii Kaizen oraz rozwinąć kompetencje metodą małych kroków, sprawdźcie naszą ofertę szkoleniową. Nasi specjaliści przedstawią wam skuteczne metody osiągania coraz lepszych wyników. Zapraszamy!
Polecane artykuły
ponad 0 zadowolonych uczestników |
0 zaangażowania |
ponad 0 zrealizowanych szkoleń |
"Z przyjemnością wystawiam pozytywną opinię. Polecam SEMPER ze wzgledu na profesjonalizm, terminowość i starannie wybranych wykładowców prowadzących szkolenia". |
"Warsztat przeprowadzony profesjonalnie, w zupełnie innej formie, niż wszystkie inne szkolenia, w których uczestniczyłem". |
"Szkolenie spełniło moje oczekiwania w 100%. Bardzo podobało mi się teoretyczne połączenie z praktyką oraz aktywizacją uczestników." |
"Pozytywnie oceniam szkolenie. Osoba prowadząca bardzo pomocna, niesamowita wiedza i gotowość w rozwiązaniu przedstawionych problemów." |
"Całość tematyki i sposób jest przekazywania doskonały. Prowadzący – najwyższa klasa. Fachowe szkolenie prowadzone w miłej atmosferze. Wspaniała wiedza prowadzącego." |
"Szkolenie prowadzone bardzo rzetelnie, wszystkie zagadnienia omówione do wyczerpania. Bardzo dobre podejście prowadzącego." |