Popularyzacja coachingu w Polsce sprawia, że zawód ten wybiera coraz większa liczba osób. Tymczasem wcale nie tak łatwo być dobrym coachem, a warsztat trenerski to coś, co wymaga
ciągłego doskonalenia. Zajmujesz się bądź planujesz zająć coachingiem? Sprawdź,
jakie cechy powinien posiadać dobry coach.
Coachingowe A, B, C
Zacznijmy od podstaw. Kim jest coach i na czym polega jego rola? Coach to inaczej osobisty doradca, współpracujący zarówno z jednostkami indywidualnymi, jak i organizacjami. Jego zadaniem jest przyspieszenie tempa rozwoju oraz polepszanie efektów działania klienta. Współpraca z coachem pozwala ustalić bardziej konkretne cele oraz zoptymalizować działania. Coach powinien wspierać w podejmowaniu trafnych decyzji oraz, co dość istotne, pozwalać na lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału. Mówiąc ogólnie, coaching ma na celu wprowadzanie dobrych zmian w oparciu o posiadane zasoby oraz stały rozwój.
Coaching działa na wielu płaszczyznach – coaching personalny dotyczy wewnętrznej sfery człowieka, zawodowy związany jest z rozwojem i karierą, biznesowy – nastawiony na rozwój biznesu, medyczny – skoncentrowany na pracy z pacjentami i personelem medycznym, i tak dalej, i tak dalej... Nie oznacza to jednak, że coach musi być ekspertem w każdej jednej dziedzinie. Istotne są tu natomiast określone schematy według których działa, a które, w oparciu o współpracę z klientem, pozwalają mu na osiąganie zadowalających rezultatów.
Kim powinien być dobry coach?
Coach powinien łączyć w sobie dwa rodzaje kompetencji. Po pierwsze te, które związane są z umiejętnościami interpersonalnymi – otwartością, umiejętnością słuchania, empatią czy wysoką komunikatywnością. Coach musi potrafić bezproblemowo porozumieć się z ludźmi o różnych charakterach, często pochodzących z różnych środowisk. Ważne jest też, by potrafił szybko zdobywać zaufanie i przychylność innych. Coach powinien być dobrym nauczycielem, odczuwającym chęć pomocy innym, wykazującym wiarę w nich.
Drugi rodzaj kompetencji to te, które wiążą się z wiedzą i doświadczeniem. Coaching wymaga nieustannego rozwoju i samodoskonalenia, a tym samym uczestnictwa w przydatnych szkoleniach, które poszerzają jego horyzonty oraz pozwalają w jeszcze lepszy sposób osiągać cele.
I Ty możesz stać się dobrym coachem. Sprawdź naszą ofertę szkoleniową dedykowaną trenerom biznesu.