Dotacje unijne a zamówienia publiczne – zastanawiasz się co zrobić, aby Twoja oferta do zamówienia publicznego finansowanego ze środków unijnych spotkała się z pozytywnym rozpatrzeniem? Chciałbyś poznać sposoby, które znacząco zwiększą Twoje szanse wygrania przetargu? A może interesuje Cię wiedza z zakresu progów unijnych? Jeśli na któreś z powyższych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Dotacje unijne zamówienia publiczne – aplikacja krok po kroku
Dla wielu osób starania o wygranie przetargu finansowanego w ramach dotacji unijnych wydają się być niezwykle skomplikowanym procesem. Prawda jest taka, że wcale nie musi tak być, szczególnie jeżeli właściwie przygotujesz się do swoich działań.
Krok nr 1
Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego ogłoszenia dotyczącego Twojej branży lub obszaru działania. W sieci dostępne są specjalne bazy danych, w których konkretne podmioty ogłaszają przetargi współfinansowane przez Unię Europejską. Na tym etapie poleca się również ukończenie specjalistycznych kursów, które znacząco zwiększą szanse pozytywnego rozpatrzenia składanej przez wykonawcę oferty. Centrum SEMPER cyklicznie organizuje
szkolenia zamówienia publiczne, które odbywają się w największych polskich miastach, a także w systemie zdalnym.
Krok nr 2
W drugim kroku warto mocno skupić się na szczegółowej analizie dokumentacji przetargowej. Warto pamiętać, że różne instytucje mają właściwe dla siebie wytyczne, związane z wydatkowaniem środków i finalną procedurą oceny wniosków. Kolejnym ważnym działaniem jest dopasowanie swojej propozycji dla zamawiającego do jego warunków wskazanych w specyfikacji.
Krok nr 3
Trzeci krok jest nadzwyczaj ważny, gdyż wiąże się z terminowym dostarczeniem wszystkich niezbędnych pism, wniosków i załączników, we wskazane w ofercie przetargowej miejsce. Dobrze mieć świadomość, że przepisy regulujące wydatkowanie środków unijnych są szczegółowe, zatem każda drobna pomyłka może spowodować odrzucenie oferty.
Krok nr 4
W ostatnim etapie istnieje możliwość ewentualnej poprawy lub negocjacji warunków, gdy instytucja udzielająca zamówienia poprosi o dodatkowe wyjaśnienia. Znajomość przepisów i wytycznych unijnych w połączeniu z umiejętnością konstruktywnego podejścia do ustaleń z komisją przetargową pomoże przejść ten krok efektywnie. Opisane wyżej działania sprawiają, że ostateczne podpisanie umowy ma większe szanse na pozytywne zakończenie.
Co to są progi unijne w zamówieniach publicznych?
Skoro wiesz już, jak krok po kroku aplikować przy zamówieniach publicznych z europejskich środków, warto teraz przyjrzeć się pojęciu progów unijnych. Progi unijne to wartości określone w prawie, które wyznaczają granicę, od której przetarg powinien zostać zrealizowany według specjalnych procedur. W praktyce oznacza to, że przekroczenie danej kwoty oznacza konieczność publikacji ogłoszenia w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.
Często mamy do czynienia z sytuacją, w której oferty przetargowe finansowane są przez
dotacje unijne – zamówienia publiczne opłacane przy pomocy takich środków, podlegają wyżej wspomnianym progom. W takiej sytuacji wymogi stają się nieco bardziej rygorystyczne, a same formalności mogą ulec wydłużeniu. Jednocześnie jednak udział w przetargach o wartości wyższej niż progi unijne może przynieść dużą szansę na zbudowanie relacji międzynarodowych i zbudowanie obszernego plecaka zleceń.
Przy ustalaniu budżetu na zamówienie należy pamiętać, że progi unijne zawsze odnoszą się do sum netto, czyli bez doliczonego do nich podatku VAT. Warto mieć też na uwadze, że kwoty te są aktualizowane co pewien czas, dlatego przed złożeniem oferty zawsze dobrze zweryfikować ich bieżące wartości w oficjalnych źródłach. Pozwoli to upewnić się, że proces zgłaszania oferty przebiega bez zarzutów, a instytucja, która ogłasza przetarg, zgodnie z obowiązującym prawem będzie musiała upublicznić konkretne zamówienie.
Jak złożyć ofertę, która będzie mieć przewagę nad innymi? Poznaj aspekty istotne dla wykonawców!
Fundamentalną kwestią w przypadku składania atrakcyjnych dla zleceniodawcy ofert jest rzetelne podejście do tematu. Jeśli wykonawca dobrze rozumie zasady finansowania projektów unijnych, ma duże szanse na zaproponowanie współpracy, która spotka się z pozytywnym odbiorem instytucji zlecającej. Należy zwrócić szczególną uwagę na strukturę kosztorysu, dobrze sprecyzować cele projektu i wykazać dalekosiężne rezultaty. Udowodnienie, że planowane działania będą mieć realne przełożenie na społeczność lokalną, rozwój firmy lub instytucji i przyniosą wymierne korzyści, w obszarze którego dotyczy ogłoszenie, jest nadzwyczaj ważnym aspektem.
Stawanie do przetargu finansowanego ze środków Unii Europejskiej może stać się źródłem rozwoju i punktem zwrotnym dla wielu firm lub instytucji. Ważne jest jednak, aby każdy krok był starannie zaplanowany i zweryfikowany przez ekspertów w branży PZP. Jeżeli zamierzasz poszerzyć swoją wiedzę, rozważ udział w specjalistycznym szkoleniu, które usprawni Twoje działania i pomoże osiągnąć sukces w świecie procedur unijnych – już teraz skorzystaj z oferty SEMPER!