Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Czym jest scorecard i jak wykorzystać go w pracy?

Czym jest scorecard i jak wykorzystać go w pracy?

Czym jest scorecard i jak wykorzystać go w pracy?

Dzisiejszy świat biznesu jest nieubłagany i wymaga od właścicieli firm wprowadzania coraz to nowszych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwem i optymalizację jego wyników. Szczególnie cenne są narzędzia wspierające proces planowania i zarządzania, a jednym z nich jest scorecard, czyli karta wyników, która pozwala firmom monitorowanie postępów i weryfikację, czy działania podejmowanie na różnych poziomach organizacji prowadzą do realizacji założonych celów, czy może jednak trzeba wprowadzić jakieś modyfikacje. Jeśli pojęcie balanced scorecard nie jest Ci znane, a chcesz iść z duchem czasu i rozwijać swoją firmę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest balanced scorecard?

Balanced scorecard, czyli zrównoważona karta wyników to narzędzie zarządzania strategicznego, które zostało opracowane na początku lat 90. przez Roberta Kaplana i Davida Nortona. Jego głównym celem jest spojrzenie na firmę w sposób holistyczny, z uwzględnieniem wielu aspektów, nie skupiając się jedynie na wynikach finansowych. Zrównoważona karta wyników opiera się na czterech głównych perspektywach – finansowej, klienta, procesów wewnętrznych oraz rozwoju nauki. Każda z nich odgrywa istotną rolę w budowaniu pełnego obrazu firmy, a także wyznaczaniu celów, pomagających rozwijać organizację w sposób zrównoważony.

Zrównoważona karta wyników – w jakich firmach się sprawdzi?

Zrównoważona karta wyników świetnie sprawdza się w firmach, które dążą do zrównoważonego rozwoju i chcą optymalizować swoje działania na wielu płaszczyznach, nie skupiając się tylko na jednym obszarze. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla dużych korporacji, jak i średnich przedsiębiorstw, które szukają sposobów na efektywne zarządzanie obraną przez siebie strategią. Balanced scorecard umożliwia przedsiębiorstwom z różnych branż łączyć cele finansowe z niefinansowymi, co jest szczególnie ważne w kontekście dynamicznych zmian rynkowych. To na pozór proste narzędzie, pozwala lepiej zrozumieć charakter organizacji i wyszczególnić działania, które mają największy wpływ na jej sukces, a także rozwijać najistotniejsze obszary działalności.

Dobrze dobrane mierniki mogą również służyć jako narzędzie motywacyjne, które angażuje pracowników i pomaga im skupić się na priorytetowych zadaniach. Regularne przeglądy wyników umożliwiają szybkie reagowanie na zmiany, a także dają wgląd w skuteczność podejmowanych działań. Dzięki temu firma może na bieżąco korygować kurs, aby maksymalizować szanse na osiągnięcie założonych celów.

Zrównoważona karta wyników – mierniki

Podstawą efektywności zrównoważonej karty wyników są odpowiednio dobrane mierniki, które dotyczą wszystkich czterech wspomnianych perspektyw – finansowej, klienta, procesów wewnętrznych oraz rozwoju i nauki. Dobrze zaprojektowane mierniki pozwalają na bieżąco monitorować postępy firmy, identyfikować obszary wymagające poprawy oraz podejmować szybkie i trafne decyzje. Przykłady mierników mogą obejmować wskaźniki rentowności, satysfakcji klienta, efektywności procesów produkcyjnych czy też poziom zaangażowania pracowników. Ważne jest, aby mierniki były mierzalne, realistyczne oraz powiązane bezpośrednio z celami strategicznymi firmy.

Zalety scorecard

Korzystanie z scorecard niesie ze sobą wiele korzyści dla organizacji.

Przede wszystkim, to narzędzie ułatwia lepsze zrozumienie strategii firmy na każdym szczeblu jej działalności. Takie całościowe podejście pozwala zauważyć również słabe punkty przedsiębiorstwa, dzięki czemu można nad nimi popracować.

Balanced scorecard umożliwia przełożenie strategii na konkretne działania operacyjne, co z kolei ułatwia pracowników zrozumienie, w jaki sposób ich codzienne zadania przyczyniają się do głównych celów firmy. Jest to także świetny sposób na wdrożenie zespołu w efektywne korzystanie z tej metody. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, może zainteresować Cię balanced scorecard szkolenie, na którym dowiesz się, jak zdefiniować odpowiednie mierniki, analizować uzyskane wyniki, a także jak wdrażać usprawnienia, wpływając na efektywność całej firmy.

Inną, ważną zaletą tego narzędzia jest możliwość uwzględnienia zarówno celów finansowych, jak i niefinansowych. Z doświadczenia wiemy, że w tradycyjnym podejściu do zarządzania często pomija się obszary związane z rozwojem pracowników czy satysfakcją klientów, skupiając się głównie na wynikach finansowych. Jest to duży błąd, a balanced scorecard umożliwia holistyczne podejście, dzięki czemu firma może na bieżąco dostosowywać się do zmieniających warunków rynkowych i potrzeb swoich interesariuszy. 

Podsumowując, zrównoważona karta wyników to wszechstronne narzędzie, które pozwala na kompleksowe zarządzanie organizacją. Dzięki odpowiednio dobranym miernikom, firmom łatwiej jest monitorować postępy i dostosowywać działania do zmieniających się warunków. Szkolenie z zakresu balanced scorecard to z kolei świetny sposób, aby w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia i wprowadzić je na każdym szczeblu organizacji.



Polecane artykuły

Co warto wiedzieć o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Postępowanie egzekucyjne w administracji jest procesem, którego głównym celem jest przymusowe dochodzenie należności od osób lub podmiotów, nie wypełniających dobrowolnie swoich...
Excel — od podstaw do zaawansowanych funkcji

Program Excel to wszechstronne narzędzie, które sprawdza się nie tylko w warunkach biurowych, ale również w domu. Choć nie trzeba go nikomu przedstawiać, wiele osób nie potrafi w pełni...
Dlaczego warto zdobyć podstawową wiedzę z księgowości?

Podstawowa wiedza z księgowości jest coraz bardziej ceniona, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zrozumienie mechanizmów działania np. finansów pomaga nie tylko lepiej zarządzać...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Wrocław, Gdańsk lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
27-29 listopada | Warszawa lub Online
09-11 grudnia | Wrocław, Kraków lub Online
16-18 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
12-13 grudnia | Warszawa, Katowice lub Online
23-24 stycznia | Kraków, Gdańsk lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

14-15 listopada | Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
05-06 grudnia | Poznań, Katowice lub Online
12-13 grudnia | Wrocław, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online
27-28 stycznia | Kraków lub Online
24-25 lutego | Warszawa lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 listopada | Gdańsk lub Online
09-10 grudnia | Wrocław
16-17 grudnia | Warszawa lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław, Kraków lub Online
19-20 grudnia | Kraków lub Online
27-28 stycznia | Poznań, Gdańsk lub Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł