Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Audyt a kontrola wewnętrzna - czym się różnią?

Audyt a kontrola wewnętrzna - czym się różnią?

Audyt a kontrola wewnętrzna - czym się różnią?

Audyt wewnętrzny oraz kontrola wewnętrzna pełnią kluczowe role w zapewnieniu efektywności operacyjnej danej firmy i upewnianiu się, że jej działania są w pełni zgodne z obowiązującymi regulacjami. Choć często te dwa pojęcia są używane zamiennie, tak naprawdę istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź nasz artykuł!

Audyt wewnętrzny - co to? Czym różni się od kontroli? 

Na czym polega audyt wewnętrzny? Jest to proces, w którym ocenia się działanie firmy, mający na celu poprawę efektywności zarządzania ryzykiem, ładu korporacyjnego oraz procedur związanych właśnie z kontrolą wewnętrzną. 

Wykwalifikowani audytorzy to osoby, które prześwietlają różne aspekty działalności w danej organizacji. Celem ich starań jest nie tylko wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, ale również identyfikacja obszarów, które zapewniają możliwości poprawy i zwiększenia wartości firmy.

Po odpowiedzi na pytanie, jak wygląda audyt wewnętrzny i co to za działania, należy przejść do kwestii wyjaśnienia różnic pomiędzy nim a kontrolą. Choć w pewnym sensie oba pojęcia są do siebie podobne, to tak naprawdę kontrola wewnętrzna to system procedur i polityk, które są wdrażane w organizacji w celu zapewnienia osiągnięcia założonych celów operacyjnych, zgodności z regulacjami oraz ochrony zasobów organizacji. 

Kontrola wewnętrzna jest procesem ciągłym i zintegrowanym z codziennymi działaniami operacyjnymi, a jej celem jest zapobieganie błędom, oszustwom oraz minimalizowanie ryzyka. Może obejmować takie elementy jak podział obowiązków, autoryzacja transakcji, zarządzanie danymi czy procedury kontroli fizycznej.

Kto przeprowadza audyt wewnętrzny

Zastanawiasz się nad tym, kto przeprowadza audyt wewnętrzny i jakie trzeba mieć do tego uprawnienia? Cały proces jest realizowany przez tak zwanych audytorów wewnętrznych, którzy mogą być nie tylko zewnętrznymi konsultantami, ale także pracownikami firmy poddawanej audytowi. 

Niezależnie od statusu swojego zatrudnienia, audytorzy wewnętrzni są zobowiązani do przestrzegania zasad niezależności i obiektywizmu, co jest kluczowe dla rzetelności i wiarygodności ich ocen. W innym wypadku ich raport mógłby być po prostu nieprzydatny.

Odpowiedź na pytanie o to, kto przeprowadza audyt wewnętrzny, powinna skupiać się jednak nie tyle na osobie audytora, a jego umiejętnościach. Osoby zajmujące się takimi czynnościami powinny mieć odpowiednie kwalifikacje, w tym znajomość standardów audytu, umiejętności analityczne oraz wiedzę z zakresu prawa, finansów i zarządzania. Dodatkowym atutem jest posiadanie certyfikatów zawodowych, które potwierdzają ich kompetencje w zakresie audytu i kontroli wewnętrznej.

Audyt wewnętrzny - o czym należy pamiętać?

Sama wiedza na temat tego, na czym polega audyt wewnętrzny, może okazać się niewystarczająca. Zajmując się tym procesem, warto zwrócić uwagę na parę dodatkowych kwestii, które pomogą zwiększyć jego efektywność.

Audyt wewnętrzny obejmuje kilka kluczowych etapów. Pierwszym jest planowanie, w trakcie którego audytorzy identyfikują obszary ryzyka, ustalają zakres audytu oraz definiują cele i kryteria oceny. W tej fazie zbierają informacje na temat działalności firmy, przepisów prawnych oraz standardów branżowych.

Kolejnym etapem jest realizacja audytu, w którym audytorzy przeprowadzają szczegółową analizę procesów i systemów organizacyjnych. Na tym etapie gromadzą dowody, przeprowadzają wywiady, analizują dokumenty oraz przeprowadzają testy kontrolne. Ważnym elementem jest ocena skuteczności i efektywności systemów kontroli wewnętrznej oraz identyfikacja obszarów do poprawy.

Po zakończeniu analizy następuje etap raportowania, gdzie audytorzy przedstawiają wyniki audytu oraz swoje rekomendacje. Raport powinien być przejrzysty, zrozumiały i dostarczać konkretne zalecenia dotyczące poprawy. 

Ostatnim etapem jest monitorowanie, które polega na śledzeniu wdrażania zaleceń audytowych i ocenie ich efektywności w dłuższym okresie.

Na czym polega audyt wewnętrzny - sprawdź szkolenia Semper

Wiedza na temat tego, na czym polega audyt wewnętrzny, jest nieoceniona dla osób zajmujących się zarządzaniem ryzykiem czy zarządzaniem operacyjnym. Jest to jednak złożone zagadnienie, które wymaga stałe podnoszenia kwalifikacji.

Na szczęście w Semper przeprowadzamy profesjonalne szkolenia z audytu wewnętrznego, które są doskonałym źródłem wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego przeprowadzania tego rodzaju procesów. Kursy te obejmują szeroki zakres tematów, od podstawowych zasad audytu po zaawansowane techniki analizy i raportowania.

Podczas takich szkoleń uczestnicy zdobywają wiedzę na temat metodologii audytu i obowiązujących standardów, a także technik zarządzania ryzykiem. Poznają także narzędzia, które pozwalają na efektywną realizację audytów, w tym techniki komunikacji, sposoby zarządzania projektami audytowymi oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 

Jeśli chcesz upewnić się, że Twoja firma działa efektywnie i zgodnie z prawem, nie czekaj ani chwili dłużej i postaw na nasze kursy. Audyt szkolenia pokażą Ci lub Twoim pracownikom, na czym polega audyt wewnętrzny i pomogą w skuteczniejszym osiąganiu zamierzonych celów biznesowych.



Polecane artykuły

Jakie są zasady tworzenia kosztorysów i kalkulacji cen?

Kosztorysowanie to jeden z najważniejszych etapów przygotowania projektu budowlanego, który decyduje o jego powodzeniu i rentowności. Poprawnie sporządzony pomaga w dokładnym zaplanowaniu...
Poznaj tajniki systemu KOBiZE i sprawnie realizuj przetargi publiczne

Współczesne wymagania ekologiczne stawiane przed przedsiębiorstwami są coraz bardziej rygorystyczne. W Polsce istnieje system KOBiZE, który pełni kluczową funkcję w monitorowaniu i...
Dofinansowania z urzędu pracy - gdzie ich szukać?

Dofinansowania z Urzędu Pracy stanowią ważne narzędzie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. Umożliwiają one nie tylko rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także rozwój...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

23-24 września | Gdańsk lub Warszawa
30-31 października | Kraków, Poznań lub Online
28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 września | Warszawa, Kraków lub Wrocław
07-09 października | Poznań lub Online
21-23 października | Wrocław lub Online
06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30 września - 01 października | Warszawa, Kraków lub Online
30-31 października | Wrocław, Gdańsk lub Online
28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

26-27 września | Warszawa, Gdańsk, Kraków lub Online
28-29 października | Poznań, Wrocław lub Online
30-31 października | Warszawa lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 września | Kraków lub Online
17-18 października | Warszawa lub Online
21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

23-24 września | Warszawa lub Online
14-15 października | Warszawa, Katowice lub Online
25-26 listopada | Gdańsk lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

08 października do 11 października | Zakopane lub Online
03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

21-22 października | Poznań, Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł