Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog ,,Lubię czytać ludzi, poznawać ich i specyfikę ich pracy. I ten dreszczyk emocji przed wejściem na salę szkoleniową (...)”

,,Lubię czytać ludzi, poznawać ich i specyfikę ich pracy. I ten dreszczyk emocji przed wejściem na salę szkoleniową (...)”

,,Lubię czytać ludzi, poznawać ich i specyfikę ich pracy. I ten dreszczyk emocji przed wejściem na salę szkoleniową (...)”

Najbardziej lubię, kiedy z grupy uczestników o różnych osobowościach, charakterach, temperamentach i wartościach zaczyna tworzyć się dobrze rozumiejące się i współpracujące grono ludzi – przyznaje Zygmunt Dolata, ekspert firmy szkoleniowej SEMPER; trener biznesu, coach i doradca HR. O tym, co doprowadziło jednego z naszych specjalistów do rozpoczęcia kariery szkoleniowej, o wyzwaniach, problemach, obawach i wyznawanych w pracy trenera wartościach przeczytacie w poniższym wywiadzie.

Dlaczego zdecydował się Pan szkolić?

Moje życie zawodowe oraz podejmowane na poszczególnych jego etapach decyzje doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem: trenerem biznesu, coachem, konsultantem HR. Dlaczego zdecydowałem się szkolić? Ponieważ bogate i praktyczne doświadczenia oraz wiedza powinny być spożytkowane poprzez podnoszenie kompetencji menedżerów, specjalistów czy szeregowych pracowników. Nie chciałem, by ten kapitał został zmarnowany.

Jak to się zaczęło…?

Początek mojej, trwającej już 20 lat przygody ze szkoleniami, datuje się na pierwsza połowę lat 90-tych. Szukałem wówczas swojego miejsca w życiu i w związku z tym aplikowałem na stanowisko reprezentanta handlowego do istniejącej wówczas pionierskiej firmy Business Foundation. I to był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Zacząłem odnosić sukcesy, otrzymałem pierwsze tytuły: Handlowiec Miesiąca, Handlowiec roku... Wkrótce zostałem Dyrektorem Regionalnym. Zdobyłem spore doświadczenie handlowe i zarządcze. Postanowiłem je wykorzystać i wspólnie z kolegą rozpoczęliśmy przygodę ze szkoleniami. Z czasem zacząłem prowadzić wiele szkoleń menedżerskich oraz dedykowanych specjalistom. Sam również dostałem duże wsparcie szkoleniowe - ponad 50 kursów i szkoleń prowadzonych przez najlepsze polskie firmy szkoleniowe.

Z jakimi wyzwaniami spotyka się Pan w pracy trenera?

Każde szkolenie jest inne. Inny temat, inni uczestnicy, miejsce i oczekiwania szkolonych. Szkoleni z różnych firm, branż oczekują wsparcia i pomocy w doskonaleniu codziennych funkcji i obowiązków. Staram się określić precyzyjnie, w porozumieniu z Uczestnikami, cel lub cele, które potem wspólnie realizujemy. Waga komunikowanych problemów jest różna, natomiast jako trener zajmuję się tym, na co mam wpływ zarówno ja, jak i Uczestnicy moich szkoleń. Nie jestem wróżką ze szklana kulą - nie zaklinam rzeczywistości, tylko się w niej poruszam... Takim wyzwaniem w pracy trenera są nierealistyczne oczekiwania zleceniodawców, którzy oczekują, że jedno szkolenie dla ich pracowników spowoduje, że staną się oni chodzącymi ideałami-pracownikami. Szkoleniowy materiał trzeba kroić tak, by go nie zabrakło...

Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?

Lubię „czytać” ludzi, poznawać ich i specyfikę ich pracy. I ten dreszczyk emocji przed wejściem na salę szkoleniową: kogo tam zastanę, jak zareagują na moją osobę, czy znajdę z nimi wspólny język. Często zastanawiam się też, jakie mają oczekiwania, motywacje, nastawienie... Najbardziej lubię, kiedy z grupy Uczestników o różnych osobowościach, charakterach, temperamentach i wartościach zaczyna tworzyć się dobrze rozumiejące się, współpracujące grono ludzi. Cieszę się też, kiedy wspólnie z Uczestnikami możemy stwierdzić: cel szkolenia został osiągnięty, a Uczestnicy mogą wrócić do swoich miejsc pracy z wypełnionymi „wirtualnymi walizkami”, pełnymi nowych kompetencji oraz ciężaru wspólnie wymienionych, pouczających doświadczeń.

Czy spotkał się Pan podczas szkoleń z jakimiś problemami?

Problemy często nas wszystkich kochają, natomiast szczęścia ze „świecą szukać”. Jak już wspomniałem, spotykam się z całym wachlarzem trudnych sytuacji. Staram się te problemy przekierowywać na cele. Wtedy łatwiej je rozwiązać – najlepiej wspólnie z Uczestnikami. Problemy z Uczestnikami występują najrzadziej i dotyczą niedopasowania szkolenia do potrzeb szkolonych, np.: „Szef mnie wysłał na szkolenie, bo mam jemu zrobić wyniki sprzedażowe czy osiągać przeszacowane cele”. Zdarzają się Uczestnicy, którzy próbują „zagadać” pozostałych - wówczas odwołuję się do wypracowanych ze szkolonymi zasad i reguł, i jestem w tym konsekwentny.

Czego, według Pana, mogą obawiać się uczestnicy szkoleń?

Uczestnicy szkoleń potrzebują bezpiecznej atmosfery, otwartości, podmiotowego traktowania i szacunku. Rolą Trenera jest dbałość o zaspokojenie potrzeb i interesów wszystkich uczestników, a nie jednej czy drugiej osoby. Bywa, że uczestnicy obawiają się reakcji innych uczestników i trenera na wypowiedzi dotyczące osobistych poglądów, opinii i doświadczeń. Oczywiście podstawową, według mnie, obawą, jest niespełnienie ich oczekiwań i pełna napięć atmosfera szkolenia. Trener powinien o tym pamiętać i wziąć odpowiedzialność zarówno za rezultaty szkolenia, jak i kreowanie pozytywnej i nieskrepowanej atmosfery, która będzie trampoliną do szczerych wypowiedzi, dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz refleksją...

Co, według Pana, jest najważniejsze w prowadzeniu szkoleń?

Sednem, istotną wagą szkolenia są dobrze zdiagnozowane, określone i zwerbalizowane potrzeby uczestników oraz dopasowanie treści szkolenia do potrzeb szkolonych. Oprócz tego z pewnością ciekawe, różnorodne metody szkoleniowe, aktywizujące ludzi, pozwalające wyciągnąć pełne i istotne wnioski... Może zabrzmi to patetycznie, lecz najważniejszy w prowadzeniu szkoleń jest uczestnik, a później dobre przygotowanie i profesjonalizm prowadzącego. Odpowiednie tempo, rytm, w którym szkolenie jest prowadzone. Co jeszcze? Bogate, różnorodne doświadczenie i kompetencje trenera. Trener wówczas wie, co mówi, do kogo mówi, o czym mówi i do czego zmierza.

Jaka jest, według Pana, największa korzyść płynąca z udziału w szkoleniach?

Najważniejszą korzyścią dla uczestników jest koktajl składający się ze wzrostu wiedzy, umiejętności, celowego wykorzystania w pracy zawodowej instrumentów poznanych na szkoleniu, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, wsparcie trenera w przyswojeniu treści szkolenia, poznanie osób pracujących na podobnych stanowiskach… Tak, wiele z tych kontaktów przeradza się w przyjaźnie. Zdarza się również, że uczestnicy poznają partnerów do wspólnych biznesów, wymiany dóbr i usług.

W czym jeszcze mogą pomóc szkolenia?

Szkolenia eliminują lub osłabiają prawdopodobieństwo popełniania błędów - czy to w sprzedaży, czy w zarządzaniu ludźmi. Trener powinien pełnić wobec uczestników rolę usługową. To on inspiruje uczestników do zmierzania się z ze swoimi ograniczeniami. Pomaga kreować i wdrażać adekwatne rozwiązania w sposób kreatywny i innowacyjny. Trudno wyobrazić sobie życie bez szkoleń, bez rozwoju w kontekście otoczenia biznesowego, a także zmieniającej się wokół nas globalnej, ostrej konkurencji.

Wywiad z ekspertem Zygmuntem Dolata to pierwszy taki wpis z cyklu ,,Poznaj naszych trenerów”. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów, które pozwolą Państwu lepiej zaznajomić się z kadrą szkoleniową SEMPER.



Polecane artykuły

Jakie są zasady tworzenia kosztorysów i kalkulacji cen?

Kosztorysowanie to jeden z najważniejszych etapów przygotowania projektu budowlanego, który decyduje o jego powodzeniu i rentowności. Poprawnie sporządzony pomaga w dokładnym zaplanowaniu...
Poznaj tajniki systemu KOBiZE i sprawnie realizuj przetargi publiczne

Współczesne wymagania ekologiczne stawiane przed przedsiębiorstwami są coraz bardziej rygorystyczne. W Polsce istnieje system KOBiZE, który pełni kluczową funkcję w monitorowaniu i...
Dofinansowania z urzędu pracy - gdzie ich szukać?

Dofinansowania z Urzędu Pracy stanowią ważne narzędzie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. Umożliwiają one nie tylko rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także rozwój...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

28-29 listopada | Warszawa, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Wrocław, Gdańsk lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

06-08 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
27-29 listopada | Warszawa lub Online
09-11 grudnia | Wrocław, Kraków lub Online
16-18 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

28-29 listopada | Kraków, Poznań lub Online
12-13 grudnia | Warszawa, Katowice lub Online
23-24 stycznia | Kraków, Gdańsk lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

14-15 listopada | Kraków lub Online
25-26 listopada | Gdańsk, Warszawa lub Online
05-06 grudnia | Poznań, Katowice lub Online
12-13 grudnia | Wrocław, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

21-22 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online
27-28 stycznia | Kraków lub Online
24-25 lutego | Warszawa lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 listopada | Gdańsk lub Online
09-10 grudnia | Wrocław
16-17 grudnia | Warszawa lub Online
27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
18 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. | Zakopane lub Online
20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

25-26 listopada | Gdańsk, Katowice lub Online
09-10 grudnia | Warszawa, Wrocław, Kraków lub Online
19-20 grudnia | Kraków lub Online
27-28 stycznia | Poznań, Gdańsk lub Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł