Project Cycle Management (PCM) lub przekładając na języki polski Zarządzanie Cyklem Projektu (ZCP) stanowi system zarządzania projektami. Powstał na potrzeby realizacji złożonych przedsięwzięć.
Historia nauki o zarządzaniu projektami liczy sobie zaledwie 50 lat. Prekursorami metody są Amerykanie, którzy w latach 60. doszli do wniosku, że przyszłość należy do myślenia i działania zadaniowego. Program zaczęto wdrażać w przedsiębiorstwach, w których modyfikowano dotychczasowe struktury organizacyjne. Budowano tzw. strukturę macierzową, w której to wyodrębniono zespoły projektowe. Pierwszym większym programem w oparciu o system PCM to Program Apollo dot. serii amerykańskich lotów kosmicznych z udziałem ludzi. Od 1992 roku Komisja Europejska zaczęła pracę nad wypracowaniem własnej metody zarządzania projektami. Od tego momentu PCM stał się jedynym oficjalnym metodą zarządzania projektami przy wsparciu projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.
PCM polega w głównej mierze na dokładnym sprecyzowaniu celów, zadań i oczekiwanych efektów projektu, nie zapominając jednocześnie o minimalizacji ryzyka niepowodzenia przygotowywanego przedsięwzięcia. PCM ma w założeniu dostarczyć niezbędne narzędzia do wykonania projektu w określonym czasie, przy zachowaniu planowanego budżetu oraz osiągnięciu zakładanych rezultatów.
Project Cycle Management kładzie nacisk głównie na zagwarantowanie, że projekt w pełni spełni oczekiwania strony finansującej projekt. Unia Europejska w swoich założeniach nazywa ten proces „zintegrowanym podejściem” do zarządzania cyklem życia projektu.
5 faz cyklu życia projektu wg PCM:
1. Programowanie – ustalenia pomiędzy Unią Europejską a krajami Dokumentu Strategii Krajowej.
2. Identyfikacja – rozpoznanie projektów odpowiadających strategii.
3. Formułowanie – potwierdzenie zdolności do realizacji, wraz z przygotowaniem poszczególnych etapów projektu.
4. Wdrożenie – złożenie efektów założonych celów za pomocą dostępnych zasobów, nadzór (monitoring) oraz składanie raportów postępów.
5. Ocena i audyt – ocena działań będących w kompetencjach innej strony, wyrażanie wniosków dla użytkowników ocenianej czynności.
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach poświęconych metodologii PCM:
Zarządzanie projektami zgodnie z metodyką Project Cycle Management - PCM.
Informacje na temat najbliższych edycji szkolenia:
HARMONOGRAM SZKOLEŃ PCM
Zapraszamy!
[red. Michał Piszczyk]